Ankara AntlaşmasıNovember 10, 2020by admin0Sıkça Sorulan Sorular

https://ankaraanlasmasi.com/wp-content/uploads/2018/09/post_04-1280x800.jpg

ANKARA ANTLAŞMASI HAKKINDA EN ÇOK MERAK EDİLENLER

 • ANKARA ANTLAŞMASI’NA KİMLER BAŞVURABİLİR?

Ankara Antlaşması’na bir meslek ya da mesleki eğitim sahibi olan ve uzman olduğu alanda Avrupa’da iş kurmak isteyen tüm Türk vatandaşları başvurabilir. Limited şirket kurarak; işini yurt dışına taşımak isteyen iş insanları, bir şahıs şirketi kurarak kariyerini tek başına Avrupa’da sürdürmek isteyenler ve alanında eğitim ya da tecrübe sahibi freelancer’lar Ankara Antlaşması vizesinden yararlanabilir.

 • ANKARA ANTLAŞMASI’NA NASIL BAŞVURULUR?

Ankara Antlaşması vizesine başvuracak adayların, Avrupa’da kurmayı planladıkları şirket ile ilgili detaylı bir iş planı sunmaları gerekmektedir. Hazırlanacak başvuru dosyasında adayın kuracağı iş; tüm detaylarıyla, kapsamlı bir pazar araştırması eşliğinde sunulmalı, başvuru sahibinin yapmayı planladığı iş konusundaki uzmanlığı, tecrübesi ve eğitimi belgelenmelidir. Ayrıca adayın kuracağı iş ve bu işten kâr etmeye başlayana kadar geçecek süre içinde Avrupa’da yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan sermaye ve finansmanın da tüm detayları ile başvuru dosyasında da yer alması gerekmektedir.

 • ANKARA ANTLAŞMASI’NA BAŞVURMAK İÇİN NE KADAR BÜTÇE GEREKİR?

Ankara Antlaşması’na başvurmak için ihtiyacınız olan bütçe; yapacağınız işe göre değişiklik göstermektedir. Avrupa’da kurmayı planladığınız şirket, bir çok kişiye istihdam sağlayan büyük ya da orta ölçekli bir yapı olabileceği gibi, tek başınıza, home office çalışacağınız freelance bir yapıda da olabilir. Bu sayede size ister küçük, ister büyük bir sermaye ile mesleğinizi İngiltere’de icra etme şansı sunar.

 • ANKARA ANTLAŞMASI’NA BAŞVURMAK İÇİN DİL BİLMEK ŞART MI?

Ankara Antlaşması’na başvurmak için yabancı dil bilme şartı aranmaz. Ancak yapılacak iş için yeterli düzeyde yabancı dil bilmek; başvurunun kabul edilmesinde pozitif rol oynayabilir.

 • ANKARA ANTLAŞMASI İLE AİLEMİ DE AVRUPA’YA GÖTÜREBİLİR MİYİM?

Ankara Antlaşması vizesi aldığınızda; eşiniz ve 21 yaşından küçük olmak şartıyla çocuklarınız da Avrupa’da oturum hakkına sahip olurlar. Ayrıca eşiniz herhangi bir iş ya da şirket kurma zorunluluğu olmadan genel çalışma vizesine sahip olur ve dilediği bir işte çalışabilir.

 • ANKARA ANTLAŞMASI VİZESİ İLE BAŞKA BİR İŞTE ÇALIŞABİLİR MİYİM?

Ankara Antlaşması vizesi, sadece kendi işinizi kurmanız için verilen bir vize türüdür. Başvuru sahibi; kendi kurduğu iş haricinde başka bir işte maaşlı olarak çalışma hakkına sahip değildir. Ancak İngiltere’de ülkede geçirdiğiniz yeterli süre sonunda kalıcı oturum hakkı elde ettiğiniz takdirde başka bir işte maaşlı olarak çalışabilirsiniz.

 • ANKARA ANTLAŞMASI VİZESİ ALDIKTAN SONRA SÜREÇ NASIL İLERLİYOR?

Ankara Antlaşması vizesi; size öncelikle 1 yıl oturum hakkı verir. Yıl sonunda şirketinizin karlılığını ve gelir durumunuzu içeren bir finansal değerlendirme yapılır. Bu değerlendirme sonucunda; şirketiniz karlı ve gelir-gider dengeniz pozitif durumdaysa, oturumunuz 3 yıl daha uzatılır. İşinizi belirli bir süre boyunca başarı ile idare etmeniz halinde kalıcı oturum izni almaya hak kazanırsınız.

 • BREXIT DOLAYISIYLA ANKARA ANTLAŞMASI BİTİYOR MU?

İngiltere’nin 31 Aralık 2020 tarihinde Avrupa Birliği üyeliğinden ayrılacak olması sebebiyle; bu tarihten sonra Ankara Antlaşması başvuruları kabul edilmeyecektir. İngiltere’ye yerleşmek isteyen adayların 31 Aralık 2020 tarihinden önce dosyalarını hazırlayarak elçiliğe sunmaları gerekmektedir. Bu tarihten önce vizesini almış ve İngiltere’ye yerleşmiş olanların hakları, aynı şekilde kalacak ve korunacaktır. Ancak Ankara Antlaşması, birliğe üye tüm ülkeleri kapsayan bir antlaşma olduğundan, diğer ülkeler Brexit sürecinden etkilenmemektedir.

 • AVRUPA’DAN YAPILAN ANKARA ANLAŞMASI BAŞVURULARINDA BEKLEME SÜRESİ NE KADARDIR?

Ankara Anlaşması kapsamında başvuru yapan bireyler, önceden 6 aya varan bekleme sürelerini geçirmek durumunda idiler. Ancak yapılan iyileştirme çalışmaları sayesinde bu süre 3 hafta gibi bir sürede sonuçlandırılmaktadır.

 • TÜRKİYE’DEN YAPILAN ANKARA ANLAŞMASI BAŞVURULARINDA BEKLEME SÜRESİ NE KADARDIR?

Türkiye’deki konsolosluklara yapılan başvurular, son düzenlemelerden önce yazışmalar nedeniyle 10 ayı bulabilmekteydi. Ancak yapılan son düzenlemeler çerçevesinde bu süre 4 ay gibi bir süreye düşmüştür.

 • TÜRKİYE’DEN YAPILAN BAŞVURULARIN BAŞARI ORANI NEDİR?

Türkiye üzerinden yapılan Ankara Antlaşması başvurularında ne yazık ki mahkeme süreçlerine varan durumlar oluşabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir teknik hata yapıp uzun süreler boyunca bekleme istemiyorsanız, başvurularınızda mutlaka danışmanlık desteği almanız gerekmektedir.

 • ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ BAŞVURULARINDA İŞ PLANI ÖNEMLİ Mİ?

Ankara Antlaşması vizesi başvurularında yatırım yapmak istediğiniz iş alanına ilişkin plan ve teknik detaylar oldukça büyük önem taşımaktadır. Vize başvuruları esnasında söz konusu iş planları detaylı olarak incelenmektedir.

 • ANKARA ANLAŞMASI KAPSAMINDA NE TÜR İŞLER YAPILABİLİR?

Ankara Antlaşması vizesi kapsamında ancak kendi sermayeniz ile gerçekleştirebileceğiniz işleri yapabilirsiniz. Ne yazık ki bu anlaşma Avrupa’da işçi olarak çalışmak isteyenleri kapsamamaktadır.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *