Ankara AntlaşmasıNovember 6, 2021by adminAnkara Antlaşması Uzatma Başvurusu Nasıl Yapılır?

https://ankaraanlasmasi.com/wp-content/uploads/2020/09/hero_clients-1280x800.jpg

Ankara Antlaşması, bir diğer adıyla ECAA Türk İş İnsanı vizesi, bir girişimci vizesidir. Kendi işini kurmak isteyen Türk vatandaşlarına İngiltere’de ve birçok Avrupa ülkesinde yaşama ve çalışma hakkı sunar; ancak aşağıda verilen bilgiler ve açıklamalar Birleşik Krallık’a yapılan Ankara Antlaşması başvuruları genelindedir.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’ni terki sonrası, İngiltere Ankara Antlaşması başvuruları son bulmuştur. Fakat, elbette, vizesini almış İngiltere’de yerleşik kişiler için uzatma başvuruları devam etmektedir. Bu doğrultuda ilk başvurunuz sonrası, ülkeye yerleşmeniz ve işinizi kurmanız için verilen bir yıllık vizenin sonunda, veya halihazırda uzatılmış oturumunuzun biteceği tarihten önce, uzatma için Birleşik Krallık sınırları içinden başvuruda bulunmanız şarttır.

Ankara Antlaşması uzatma başvuruları size verilen kalış süresinin bitiş tarihine yakın bir zaman diliminde gerçekleştirilmelidir. Mevcut vizenizin bittiği günden önceki 28 gün içinde uzatma başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Yapacağınız uzatma başvurusu neticesinde bir veya üç yıllık kalış süresi elde edebilirsiniz.

Uzatma başvurularınızın değerlendirmesi kaçıncı kez uzatmaya başvurduğunuzdan ziyade belirli kriterlere ve konu başlıklarına dayanarak sonuçlandırılır. Burada esas olan İngiltere’de kendi işinizi yönettiğinizi, işinizi geliştirmek için kişisel olarak çaba gösterdiğinizi, kazancınızın yaşam giderlerinizi karşılayabildiğini, müşteri portföyünüzün yoğunlukla Birleşik Krallık’ta temellendiğini belgelerle kanıtlayabilmektir.

Ankara Antlaşması Uzatma Başvurusu Nasıl Yapılır?

ECAA uzatma başvurusu temelde iki aşamadan oluşmaktadır. Bunlardan ilki mevcut kalış süreniz bitmeden önce doldurmanız gereken çevrimiçi (online) başvuru formunu gov.uk web sitesi üzerinde tamamlamaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu form kalış sürenizden minimum 28 gün önce doldurulabilir. Örneğin; vizeniz 30 Kasım’da bitiyorsa çevrimiçi formu iletebileceğiniz en erken tarih 2 Kasım’dır.

  1.     Çevrimiçi Başvuru Formu

Başvurunuzun ilk aşamasında Birleşik Krallık hükümetinin resmî web sitesindeki (gov.uk) ilgili formu doldurmanız gerekmektedir. Bu form sizden isim soy isim, adres, pasaport ve oturum bilgileri, sigorta numarası, şirket detayları, şahsi giderler gibi veriler talep eder. Bu aşamada herhangi bir belge yüklemeniz beklenmemektedir, yalnızca sorulan soruları doğru bir şekilde yanıtlayarak formu tamamlamalısınız.

Eğer sizinle bağımlınız (dependent) olarak Birleşik Krallık’ta yaşayan aile üyeleriniz bulunuyorsa, bu aile üyelerinin başvuru formları da sizinkine bağlı olacak şekilde doldurulur. Yani esas başvuranın (ECAA vizesi sahibi girişimcinin) formu tamamlandıktan sonra aynı sayfa üzerinde çocuğunuzun/eşinizin formunu da doldurmanız gerekmektedir. Bebekler dahil her birey için başvuran formu eklemelisiniz.

Tüm aşamaları tamamlayarak formu bitirmeniz oldukça önem arz etmektedir. Gerekleri tüm adımları tamamlayarak formu onaylamadığınız (submit) takdirde başvuruyu gerçekleştirmiş sayılmazsınız ki bu da oturumunuz bittiği takdirde ülkede illegal olarak kaldığınız anlamına gelebilir.

Çevrimiçi başvuru formunuzu onayladıktan sonra web sayfası sizi “Book Appointment” yani randevu alma seçeneği ile UKVCAS sitesine yönlendirecektir. Formun sonunda çıkan bu butonun yönlendirmesiyle ilgili UKVCAS penceresine forma girdiğiniz e-posta adresiyle bir üyelik oluşturmanız gerekmekte. Üyelik işlemini bitirdiğinizde ise istediğiniz bir başvuru merkezinden parmak izi randevunuz için gün ve tarih belirlemelisiniz.

  1.     Parmak İzi / Biometrics Randevusu

Ankara Antlaşması uzatma başvurunuzun ikinci aşaması parmak izi randevusuna katılımınızı gerçekleştirmektir. Bu randevuyu ancak ilk aşamayı, yani çevrimiçi formu, tamamladıktan sonra alabilirsiniz. Parmak izi randevunuzu formu tamamladığınız gün almanız bir gereklilik değildir; ancak lütfen çevrimiçi formun onaylandığı günden maksimum 2 ay sonrasında parmak izi randevusuna katılmış olmanızın beklenebileceğini unutmayın. Home Office durumla ilgili sizi uyaran mailler atarak randevu almanız gerektiğini belirtebilir.   

Parmak izi randevunuza kadar gerekli tüm evrakları toparlamalı ve yine UKVCAS sistemine bu belgeleri dijital olarak yüklemelisiniz. Yükleme işlemi randevu gününe dek herhangi bir zaman diliminde yapılabilir; sistem siz parmak izini verdikten sonra kapanır.

Belge yükleme sayfasında UK oturumu, kimlik, eğitim gibi belirli kategoriler vardır. Belgeleriniz bu kategorilere en uygun şekilde yüklenmelidir. Yükleme yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da dijital belgelerin uzantıları ve boyutlarıdır. Belgenin türü PDF, JPG veya PNG olmalı, boyutu ise 6 MB’ı aşmamalıdır.

Yükleyeceğiniz belgeler iş sektörünüze göre çeşitlilik gösterebileceği gibi; banka hesapları, pasaport, polis kaydı sertifikası, kira kontratı vb. gibi iletmeniz gereken standart belgeler bulunmaktadır.

Başvuruda bulunan her aile üyesinin belgeleri de aynı şekilde bu platforma yüklenmelidir. UKVCAS sistemine giriş yaptığınızda aile üyelerinin isimlerini görüyor olacaksınız. Ayrıca parmak izi randevusuna da tüm aile bireyleri katılmalıdır. Bu başvuruda pasaportunuz taranıp size geri verilir ancak başvuru sonuçlanana kadar Birleşik Krallık sınırları dışına çıkmamanız gerekmektedir.

Başvurunuzun sonuçlanması minimum 4 ay sürmekte, bu süre yoğunluğa ve başvuru dosyasının niteliklerine göre değişebilmektedir. Başvuru sonucu formda beyan ettiğiniz email adresine gelir. Bu sebeple başvuru formuna ulaşılabilir olduğunuz telefon ve email bilgilerini girmek önem arz etmektedir.

Yukarıda verilen bilgilerle ve servislerle ilgili olarak Visavis, karşılıklı anlaşma çerçevesinde, sizi Home Office nezdinde temsil edebilme yetkisine sahiptir. Lütfen uzatma başvurunuzla ilgili destek almak ve sorunsuz, stressiz bir başvuru süreci geçirmek için bizimle iletişime geçin! 😊

İletişim

 

Share