Ankara AntlaşmasıNovember 6, 2021by adminAnkara Antlaşması 3 Yıllık Uzatma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

https://ankaraanlasmasi.com/wp-content/uploads/2021/11/pexels-pixabay-460672-1280x881.jpg

Ankara Antlaşması’nın ilgili Home Office vize başvuru rehberinde de yazdığı üzere: “Bir yıl boyunca kendi işini yöneten başvuranlar ilgili koşulların sağlanması halinde 3 yıllık ek kalış izni elde ederler; ancak devam eden işin başarısının hala kanıta ihtiyacı varsa bu süre bir yıl olarak da verilebilir.”

Bu maddede de açıklandığı üzere, uzatma başvurusu neticesinde size bir veya üç yıllık ek kalış izni verilir. Sürenin uzunluğu şirketinizin / Birleşik Krallık’taki işinizin başarısına bağlı olarak değişmektedir. Peki Ankara Antlaşması rotasında 3 yıllık uzatma alabilmek için nelere dikkat edilmelidir? Bu soruya doğru yanıt verebilmek için Ankara Antlaşması forumlarından ziyade resmi Home Office başvuru rehberlerini incelemek ve bu doğrultuda hareket etmek başvuranlar için daha sağlıklı olacaktır.

Ankara Antlaşması uzatma şartlarını karşılayabilmek için temelde her başvuru sahibinin aşağıdakileri başvuru dosyasında sunabilmesi gerekmektedir:

 •       Tamamlanmış ve Home Office’e iletilmiş Ankara Antlaşması uzatma formu
 •       Asıl başvuru sahibi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için geçerli pasaportlar
 •       İşletmenin hala aktif olduğunu gösteren yakın tarihli hesaplar, faturalar, belgeler
 •       Asıl başvuru sahibinin bakmakla yükümlü olduğu ve başvuruda bulunan aile üyeleriyle ilişkisini ispatlayan belgeler
 •       İşletmenin kârını gösteren belgelerin varsa bağımlı aile üyelerinin geçimini karşılıyor olması
 •       Kişisel yaşam giderlerini gösteren belgeler

Başvuru formuyla ilgili olarak danışanlar zaman zaman yanılgıya düşerek 3 yıllık başvuru formu doldurulmasını talep edebilmektedirler. Ancak lütfen, Ankara Antlaşması 3 yıllık uzatma formu bulunmadığını, tek başvuru formu olduğunu ve bu formda talep ettiğiniz kalış süresiyle ilgili bir beyanda bulunulmadığını ve size verilecek ek kalış hakkının başvuru dosyanızın niteliklerine göre değerlendirileceğini unutmayınız.  

Yukarıdaki maddeleri kısaca toparlamak gerekirse; başvuru sahibinin Birleşik Krallık’ta yaşadığını ve kendi işini yönettiğini, işinden elde ettiği gelirin varsa bağımlı aile üyelerinin ve kendisinin masraflarını karşılayabildiğini kanıtlaması esastır.

Ankara Antlaşması uzatma başvurunuz değerlendirilirken hangi kriterlerin göz önünde bulundurulduğunu ve bu kriterlere istinaden değerlendiren memurun nelere dikkat ettiğini aşağıda yine maddeler halinde kısaca açıklamaya çalışacağız.

İşletmeniz, tutarlı ve elverişli olmalıdır. İşletmenizin finansal tabloları şirketin nasıl performans gösterdiğinin varlık ve yükümlülükler açısından kanıtıdır. Bu finansal tablolar genellikle 12 aylık bir ticaret dönemini kapsar ve iş yerinizin cirosu, net karı gibi kar ve zarar hesabından oluşur. Birleşik Krallık temelli iş yerinizden elde ettiğiniz gelirle yaşamınızı sürdürdüğünüzü belgelerle kanıtlayabilmeniz 3 yıllık Ankara Antlaşması uzatması için en önemli unsurdur.

Şahıs şirketleri için bu belgeler kabaca; şahsi ve şirket vergi beyannameleridir.

Limited şirketler için ise finansal tablonuzla ilgili sunmanız beklenen belgeler kabaca; şahsi ve şirket vergi beyannameleri, maaş bordroları, P60 sertifikası gibi gelire dayanan belgelerdir. Mali belgelerle ilgili şirketinizin muhasebecisi sizleri en doğru şekilde yönlendirebilir.

İşletmenin karı, başvuru sahibini ve bakmakla yükümlü olduğu kişileri istihdama veya kamu fonlarına başvurmadan desteklemek için yeterli olmalıdır. Bu noktada şahsi masraflarınızın totalini gösterebilmek adına enerji faturaları, belediye vergisi giderleri, kira kontratı, şahsi banka hesapları gibi belgeler sunulmalıdır.

Birçok danışanımızın aklına bu maddeyle ilgili “3 sene başvurularında ne kadar kar olması gerekir?” veya “Gelir gider dengesini kurabilmek için ne kadar kazanç elde etmeliyim?” gibi sorular takılabilmekte. Birçok Ankara Antlaşması danışmanının da onaylayacağı üzere, Ankara Antlaşması rotasında belirlenmiş belirli bir kazanç sınırlaması bulunmamaktadır. Mühim olan yukarıda da bahsedildiği üzere yaşam giderlerinizi herhangi bir desteğe bağlı kalmadan karşılayabildiğinizi belirli belgelerle ispatlayabilmektir.  

Ankara Antlaşması uzatma başvurunuzda 3 yıllık ek kalış hakkı elde edebilmeniz için gereken bir diğer önemli madde de gizli işçilik yapmadığınızı (başka bir şirkete bağlı kalıcı bir çalışan olmadığınızı) göstermektir. Bu noktada aşağıdaki maddeleri karşılıyor ve belgelerle destekliyor olmanız başarılı bir başvuru için oldukça önemlidir.

 •       Kendi işini yönetmek ve bu işin başarı veya başarısızlığı için sorumluluk almak
 •       Aynı anda birkaç müşteriye sahip olmak
 •       Alınan işlerin nasıl, ne zaman ve nerede yapılacağına karar vermek
 •       İşi yapması veya masrafları kendisine ait olmak üzere yardım etmesi için başkalarını işe almak
 •       İş genelinde gereken ana ekipmanı sağlamak

Bunlara ek olarak şirketinizi yönettiğiniz süre boyunca kariyerinizle ilgili katıldığınız etkinlikler, eğitimler, iş ağı kurmak, kontak edinmek veya işinizi pazarlamak için yaptığınız harcamalar vb. de Ankara Antlaşması uzatma başvurunuza eklenmelidir.

Tüm bu belge ve bilgilerin net olmaması, inceleme yapan memurun kafasında soru işaretleri bırakması halinde sizi yüz yüze bir mülakata davet edebilme ihtimali her zaman vardır. Bu, telaş yapmanızı gerektirecek bir durum değildir; aksine memurun dosyanızı anlamak istemesiyle ilişkilidir. Böyle bir durumda bizimle iletişime geçerseniz sizi mülakata hazırlayabilir, karşılaşacağınız sorulara yönelik dosyanızla ilgili verilebilecek en ideal yanıtlar üzerine çalışabiliriz.

Ankara Antlaşması uzatma başvurusunun neticesinde kabul ve ret durumlarında yapılması gerekenlere de ayrıca değinmek istiyoruz.  Yukarıda bahsi geçen Ankara Antlaşması şartlarını karşıladığınız takdirde, sorunsuz bir şekilde üç yıllık uzatmanızı alabilirsiniz. Tabii ki tüm belgelere ve uzatma başvuru dosyasına ek olarak genel göçmenlik kanunları çerçevesinde de değerlendirildiğinizi (örneğin bir suç işlememiş olmak vb.) lütfen unutmayınız.

Uzatma başvurunuz olumlu sonuçlandığı takdirde; yeni tarihli BRP kartlarınız tarafınıza ulaştığında:

 •       Tarihi geçmiş eski tarihli BRP kartlarınızı ortadan ikiye keserek ilgili Home Office departmanına posta yoluyla ulaştırmalısınız.
 •       Ticari faaliyetinize en ideal şekilde devam etmelisiniz.
 •       Süresiz oturuma başvuru yaparken size rehber olması için Birleşik Krallık dışına yaptığınız seyahatlerin kaydını tutmanızı da özellikle tavsiye ederiz.   

Uzatma başvurunuzun olumsuz değerlendirilmesi, yani dosyanızın ret alması durumunda, kararın size geldiği günden sonraki 2 hafta – yani 14 gün içerisinde itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. İtirazınızın değerlendirildiği süre boyunca Birleşik Krallık’ta yaşama ve çalışma hakkınız mevcut 3C Leave kurallarına göre devam etmektedir.

İlgili başvuru rehberlerinde uzatma başvurusu için gerekli tüm evrakların sıralaması gibi bilgilendirmeler bulunmamaktadır. Fakat Visavis, sayısız dosya çalışmış olmanın verdiği engin bilgileriyle ve sektördeki 10 yılı aşkın tecrübesiyle müvekkillerine göçmenlik hukuku kapsamında eksiksiz bir destek sunmaktadır. Daha fazla bilgi icin bizlerle iletişime gecebilirsiniz. 

İletişim

 

Share