fbpx

İNGİLTERE'DEN YAPILAN ANKARA ANLAŞMASI BAŞVURULARINDA BEKLEME SÜRESİ NE KADARDIR?

Ankara Anlaşması kapsamında başvuru yapan bireyler önceden 6 aya varan bekleme sürelerini geçirmek durumunda idiler. Ancak yapılan iyileştirme çalışmaları sayesinde bu süre 3 haftaya kadar indirilmiştir.

TÜRKİYE'DEN ANKARA ANLAŞMASI BAŞVURULARI HAKKINDA

Ecaa başvuruları konusunda yetkili kurum olan İngiltere İçişleri Bakanlığı; 7 Eylül 2009 tarihinden beri Türkiye’den yapılan Ecaa başvurularını da kabul etmektedir. Başvurularda İngiltere’de daha önce bulunmuş olma şartı aranmamaktadır.

ANKARA ANLAŞMASI VİZESİNDE POPÜLER MESLEK GRUPLARI NELERDİR?

Cafe ve restoran işletmeciliği Ankara Anlaşması vizesi kapsamında en çok tercih edilen meslek olarak dikkat çekmektedir. Diğer popüler meslek grubu ise pazarcılık faaliyetleridir.

TÜRKİYE'DEN KİMLER ANKARA ANLAŞMASI BAŞVURUSU YAPABİLİR?

Her Türk vatandaşı Ankara Anlaşması kapsamında sunulan vizeye başvuru yapabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken yapmak istediğiniz iş için yeterli sermayenizin ve vize süreniz içerisinde tüm masraflarınızın Türkiye’den karşılanacağına ilişkin yasal belgelerinizin olması gerekmektedir.

ANKARA ANLAŞMASI KAPSAMINDA NE TÜR İŞLER YAPILABİLİR?

Ecaa vizesi kapsamında ancak kendi sermayeniz ile gerçekleştirebileceğiniz işleri yapabilirsiniz. Ne yazık ki bu anlaşma İngiltere’de işçi olarak çalışmak isteyenleri kapsamamaktadır.

TÜRKİYE'DEN YAPILAN ANKARA ANLAŞMASI BAŞVURULARINDA BEKLEME SÜRESİ NE KADARDIR?

Türkiye’deki İngiltere Konsolosluğuna yapılan Ecaa başvuruları son düzenlemelerden önce yazışmalar nedeniyle 10 ayı bulabilmekteydi. Ancak yapılan son düzenlemeler çerçevesinde bu süre 4 ay gibi bir süreye indirgenmiştir.

TÜRKİYE'DEN YAPILAN BAŞVURULARIN BAŞARI ORANI NEDİR?

Türkiye üzerinden yapılan Ecaa başvurularında ne yazık ki mahkeme süreçlerine varan durumlar oluşabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir teknik hata yapıp uzun süreler boyunca bekleme istemiyorsanız Ecaa başvurularınızda mutlaka danışmanlık desteği almanız gerekmektedir.

TÜRKİYE'DEN YAPILAN BAŞVURULARDA EĞİTİM SEVİYESİ VE İŞ TECRÜBESİ ÖNEMİ

Ecaa başvurularında İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından değerlendirilen en önemli husus yapacağınızı beyan ettiğiniz iş ile ilgili mesleki eğitimi almış olmanız ve bu alanda mutlaka tecrübeniz olmanızdır. Örneğin restoran işletmesi kuracağınızı beyan ettiğinizde sizin bu alanda yeterli eğitime ve tecrübeye sahip olup olmadığınız değerlendirilecektir.

İNGİLİZCE TESTLERİNDE GEÇERLİLİK KOŞULLARI NEDİR?

Bu alanda yapılan değerlendirmelerde başvuru sahibinin işini yürütebilecek ve İngiltere’de yaşamını idame ettirebilecek kadar İngilizce bilgisine haiz olup olmadığı test edilmektedir.

AVRUPA HUKUKU ÜZERİNDEN AİLE BİRLEŞİMİ BAŞVURULARININ FARKI NEDİR?

Ecaa vizesine usulüne göre başvuru yapmış, başvurusu kabul edilmiş ve İngiltere’de ailesi ile birlikte yaşayacak yeterli maddi kazancı sağlamayı başarmış Ecaa vizesi sahipleri eş ve çocukları için aile birleşimi başvurusunda bulunabilmektedir.

AİLE BİRLEŞİMİ BAŞVURULARINDA ANA HATALARI HAKKINDA

Ecaa vizesi kapsamında aile birleşimi hakkından yararlanmak isteyen eşler genellikle çok küçük detayları atlamalarından ötürü sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bu hatalardan en önemlisi ise bu haktan yararlanmak isteyen ailelerin gerekli zamanı doldurmadan önce başvuru yapmalarıdır.

ANKARA ANLAŞMASINDA İTİRAZ HAKLARI VE ADMINISTRATIVE REVIEW

Ülkemizdeki İngiltere konsolosluğu veya İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından reddedilen vize başvuruları için bireylerin gerek yerel ve gerekse uluslararası mahkemelere itiraz hakkı bulunmaktadır. İtiraz sonucunda değerlendirme yapılarak bireye vize verilip verilmemesi konusunda nihai karara varılmaktadır.

AİLE ÜYELERİ DE ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ İLE İNGİLTERE'YE GELEBİLİR Mİ?

Öncelikle vizeye hak kazanan kişinin sadece kendisinin ilk 1 yıl boyunca İngiltere’ye gitmesi gerekmektedir. Ancak yetkili makamlar tarafından 1 sene sonunda uzatma vizesi verilen bireyler ailelerini belirlenen şartlar dahilinde yanlarına aldırabilmektedirler.

ANKARA ANLAŞMASI İLE İNGİLTERE VATANDAŞLIĞI KAÇ SENEDE ALINIR?

Öncelikle Ecaa vizesinin 1 yıl için hak edilmiş olması gerekmektedir. 1  yıl sonunda yaptıkları işle kendisini ve ailesine iyi bir kazanç sağlayacak konuma gelen kişilere 3 yıl süreyle ek Ecaa vize hakkı tanınmaktadır. 4 yılın sonunda çalışma izni için başvuruda bulunarak vatandaşlık için gerekli hakları elde edebilirsiniz.

ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ BAŞVURULARINDA İŞ PLANI ÖNEMLİ Mİ?

Ecaa vizesi başvurularında yatırım yapmak istediğiniz iş alanına ilişkin plan ve teknik detaylar oldukça büyük önem taşımaktadır. Vize başvuruları esnasında söz konusu iş planları detaylı olarak incelenmektedir.

ANKARA ANLAŞMASI İNGİLTERE VİZESİNDE İŞYERİ AÇMAK ZORUNLU MUDUR?

Ecaa vizesi; iş gücü vizesi değildir. Bu nedenle Ecaa vizesini alabilmek için mutlaka işyeri açmak ve işletmek üzerine bir projenizin olması gerekmektedir.

ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ İÇİN İNGİLİZCE SEVİYESİ ŞARTI NEDİR?

Ecaa vize başvurularında İngilizce bilgisi test edilmektedir. Başvuru sahibinin İngiltere’de yaşamını sürdürebilecek ve açtığı işyeri ile ilgili tüm faaliyetleri yürütebilecek kadar İngilizce bilgisine sahip olması gerekmektedir.

İNGİLTERE'DE KAÇAK BULUNMAK ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ İÇİN SORUN YARATIR MI?

İngiltere İçişleri Bakanlığı; vize tahsisinden önce detaylı araştırma yapmaktadır. İngilterede kaçak bulunmanız Ecaa vizesi almanızı olumsuz etkileyebilecektir.
TasarımOkyanus Web